Bombus

Chotěbořský Čmelák - Bombus Chotieborensis

Vyšlá čísla:

2_2018

1_2018

1_2017

Studie a texty:

Sny Pavla křivského, konference Dělat svět lepším, 2017

Láska a smrt, cyklus seminářů, 2017

Tvář Kohoutova domu, Dobropiknik 2016

Čaje o páté, cyklus seminářů ke sbírkám našeho muzea, 2016

130 let boje o život, cyklus seminářů ke 130 letům našeho muzea, 2015

Malé filosofické sympozium, 100 let Pavla Křivského, 2012

K muzeím patří i muzejní časopisy. Naše muzeum mělo vlastní jen několik let, byly jím Listy Vlastivědného klubu z 80. let 20. stol. (více v Chotěbořském Čmelákovi 1/2017). Chotěbořský Čmelák je novým projektem kurátorů Městského muzea v Chotěboři, kterého se ujal městský časopis Chotěbořské Echo. Čtvrtletně tak během roku 2018 vyjde malý nenáročný muzejní časopis, na dvoulistu s vlastní grafikou všitém do Chotěbořského Echa a spolu s ním pak přijde do každé schránky ve městě.

Chotěbořský Čmelák názvem odkazuje k nejstaršímu vlastivědnému muzejnímu spolku u nás: k Včele Čáslavské. včela je pilná, energická, obětovává se cele pro roj, pro společenství, čmelák působí robustněji, letí pomalu a většinou je sám. Ale i on je pracovitý, i on cestou sbírá, pomaleji, ale za to to dokáže i v horších podmínkách než včela a také on to dělá pro své společenství.

Chotěbořský Čmelák nemá přinášet odborné studie, ale pouze kratší články, které mají čtenářům přiblížit to, co je na muzeu většinou neviditelné, tu skrytou práci a tajemný život depozitářů. Výstavní činnosti se tak věnuje minimálně, ale mnohem více je určen pro prezentaci sbírek, péči o ně, jako prostor, kde se můžete dočíst o naší badatelské činnosti a o mnohém dalším.

Redakce

Hlavní redaktor Michal Rozhoň, dále Pavla Benešová a Jiří Málek, za Chotěbořské Echo pomáhá Stanislav Pavlíček, o grafiku se stará Pavla Benešová.

Kontakt

S jakýmikoli dotazy, připomínkami, komentáři se na nás obracejte prostřednictvíme-mailu: cmelak@cekus.eu

Město Chotěboř Chotěbořské zpravodajství Vysočina News KD Junior Chotěboř Informační centrum Chotěboř